Založ si blog

Stav bez vojny nám škodí?

Európa nezažila, na vlastnej koži, vojnu už od roku 1945. S výnimkou vojny v Juhoslávii, ktorú sme sledovali len v televízii. Je to neobvyklý stav, predsa len každá generácia, po dlhé  stáročia, zažívala na vlastnej koži strasti vojny.

Lenže vojny majú na ľudskú spoločnosť aj pozitívny vplyv:

– regulácia obyvateľstva. Zredukoval sa počet obyvateľov, hlavne tých „neužitočných“, nezamestnaných, invalidov, sociálne odkázaných. Všetkých, ktorí boli schopní nosiť zbraň, obliekli do uniforiem a poslali na bojisko, ostatní zostali bez lekárskej starostlivosti, lekári sa predsa venovali vojakom na fronte. To sa týkalo aj žien. Klesol počet žien, ktoré rodili deti a tak sa mohli zapojiť do práce vo fabrikách, alebo ako zdravotnícky personál v starostlivosti o vojakov.

-politická jednota. Štáty potrebovali politickú jednotu, buď sa zjednotili dobrovoľne, alebo násilne.

-investície do priemyslu. Investície smerovali do výrobných prostriedkov.

Výsledkom týchto opatrení aj bol nebývalý hospodársky rast. Najväčší rast dosiahli krajiny aj po vojne. Víťazi aj porazení, bez rozdielu. Bolo to zrejme dané tým, že sa tieto opatrenia týkali všetkých. Výsledkom bola, po I.svetovej vojne, druhá priemyselná revolúcia a po II. svetovej vojne, tretia priemyselná revolúcia.

Ako to s týmito opatreniami vyzerá dnes?

-regulácia obyvateľstva. Dosahuje sa antikoncepciou, to je však iba u zodpovedných.

-politická jednota. Pestrosť politického spektra je taká rozsiahla, že jednotlivé štáty majú problém vytvoriť funkčné vlády. Drobenie pokračuje aj na európskej úrovni, odchádza VB, prezident Macron navrhuje viac rýchlostnú Európu, atď.

-investície do priemyslu. Investície smerujú do spotrebného priemyslu a najväčšiu starosť nám spôsobuje či výrobky obsahujú tzv. kazítka.

Za tohto stavu očakávať príchod štvrtej priemyselnej revolúcie je však iba zbožné želanie. Európa sa motá v kruhu a iba čaká čo urobia iní.

Krajina neobmedzených možností.

15.10.2017

Tričko nápisom "No job, no many, no problems" a slovenským prekladom na chrbte "žiadna práca, žiadne peniaze, žiadne problémy" som nosil s obľubou, samozrejme len vo svojom voľnom čase. Bol viac »

Kotleba – kto mu robí predvolebnú kampaň?

08.10.2017

Kotleba je fenomén, na ktorom si chcú všetci prihriať svoju polievočku. Robia to však spôsobom, ktorý vzbudzuje pochybnosti. Mičev chce poraziť Kotlebu. On nemá žiadny volebný program, okre viac »

Ako zanikne európska civilizácia?

04.09.2017

Civilizácie, ktoré sa na Zemi vystriedali doteraz vystriedali, mali spoločný znak, zo svojho stredu odstraňovali ľudí, ktorí im nevyhovovali. Robili z nich otrokov, alebo ich priamo vraždili. viac »

Turecko, Sýria

V Sýrii chceme dobyť srdcia, tvrdí Erdogan. Skritizoval USA za podporu Kurdov

22.01.2018 17:17

Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že jeho krajina "neustúpi ani o krok" pri vojenskej ofenzíve na enklávu Afrín v severnej Sýrii.

túnel Višňové, diaľnice

NDS si pýta pokutu od dodávateľa za oneskorenie tunela Višňové

22.01.2018 17:09

NDS poslala stavebnému dozoru nárok na platbu za omeškanie v hodnote vyše dvoch miliónov eur za meškanie pri razení tunela Višňové.

Syria, aleppo

Pri ostreľovaní Damasku zahynulo 5 ľudí

22.01.2018 17:03

Pri útoku povstalcov utrpelo zranenia viac ako osem osôb.

Alexej Navaľnyj

Ruský súd nariadil zavretie Navaľného nadácie

22.01.2018 16:56

Aktivista a jeho podporovatelia využívali nadáciu na prenajímanie priestorov a vyplácanie platov zamestnancov centrály jeho kampane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 12082x
Priemerná čítanosť článkov: 1342x

Autor blogu

Kategórie