Založ si blog

Stav bez vojny nám škodí?

Európa nezažila, na vlastnej koži, vojnu už od roku 1945. S výnimkou vojny v Juhoslávii, ktorú sme sledovali len v televízii. Je to neobvyklý stav, predsa len každá generácia, po dlhé  stáročia, zažívala na vlastnej koži strasti vojny.

Lenže vojny majú na ľudskú spoločnosť aj pozitívny vplyv:

– regulácia obyvateľstva. Zredukoval sa počet obyvateľov, hlavne tých „neužitočných“, nezamestnaných, invalidov, sociálne odkázaných. Všetkých, ktorí boli schopní nosiť zbraň, obliekli do uniforiem a poslali na bojisko, ostatní zostali bez lekárskej starostlivosti, lekári sa predsa venovali vojakom na fronte. To sa týkalo aj žien. Klesol počet žien, ktoré rodili deti a tak sa mohli zapojiť do práce vo fabrikách, alebo ako zdravotnícky personál v starostlivosti o vojakov.

-politická jednota. Štáty potrebovali politickú jednotu, buď sa zjednotili dobrovoľne, alebo násilne.

-investície do priemyslu. Investície smerovali do výrobných prostriedkov.

Výsledkom týchto opatrení aj bol nebývalý hospodársky rast. Najväčší rast dosiahli krajiny aj po vojne. Víťazi aj porazení, bez rozdielu. Bolo to zrejme dané tým, že sa tieto opatrenia týkali všetkých. Výsledkom bola, po I.svetovej vojne, druhá priemyselná revolúcia a po II. svetovej vojne, tretia priemyselná revolúcia.

Ako to s týmito opatreniami vyzerá dnes?

-regulácia obyvateľstva. Dosahuje sa antikoncepciou, to je však iba u zodpovedných.

-politická jednota. Pestrosť politického spektra je taká rozsiahla, že jednotlivé štáty majú problém vytvoriť funkčné vlády. Drobenie pokračuje aj na európskej úrovni, odchádza VB, prezident Macron navrhuje viac rýchlostnú Európu, atď.

-investície do priemyslu. Investície smerujú do spotrebného priemyslu a najväčšiu starosť nám spôsobuje či výrobky obsahujú tzv. kazítka.

Za tohto stavu očakávať príchod štvrtej priemyselnej revolúcie je však iba zbožné želanie. Európa sa motá v kruhu a iba čaká čo urobia iní.

Čo svetu priniesol mier?

06.06.2018

Svet už od II. svetovej vojny žije bez veľkej vojny. Mier taký dlhý čas je predsa len neobvyklý, história nepamätá taký dlhý čas bez vojen, je predsa písaná vojnami. Čo tento mier priniesol viac »

Rusko – ideálne miesto pre hrob.

09.04.2018

Túto túžbu majú ľudia, národy, štáty od nepamäti. Asi to majú uložené v génoch. Svoje hroby tu našli Mongoli, Tatári, Švédi, Poliaci, Turci, Francúzi, Nemci a ich spojenci. No oni tam viac »

Ako zvýšiť atraktivitu ZOH.

08.03.2018

Na 1. ZOH v Chamonix v roku 1924 športovci súťažili iba v 16 športových kategóriách. Na 23. ZOH v Pchjončchangu v roku 2018 to bolo už 102 športových kategórií. Dôvodom rozširovania programu viac »

prasa, prasatá

Americkí producenti bravčoviny doplácajú na clá

21.07.2018 14:54

Pred vypuknutím obchodného sporu medzi USA a Čínou vyvážali americkí spracovatelia mäsa až 90 % prasacích hláv a paprčiek do Číny a Hongkongu.

Rúhání

Desať iránskych pohraničníkov prišlo v prestrelke o život, páchatelia nie sú známi

21.07.2018 14:37

Zatiaľ neznámi ozbrojenci pripravili v priebehu uplynulej noci o život desať príslušníkov iránskej pohraničnej stráže.

Rakúsko, polícia

Vo Viedni sa pobili a spôsobili si zranenia nožmi Čečenci a Afganci

21.07.2018 14:24

Jeden z aktérov utrpel ťažké zranenia nožom v hrudnej oblasti a do nemocnice ho záchranári museli previezť vrtuľníkom.

Kosovo, Srbsko, priechody, hranice

Srbsko odmietlo umožniť šéfovi kosovskej diplomacie: Vlastne ani nejestvuje

21.07.2018 13:53

Ministra pozvali do južného Srbska tam žijúci príslušníci moslimskej komunity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 18814x
Priemerná čítanosť článkov: 1344x

Autor blogu

Kategórie