Založ si blog

Stav bez vojny nám škodí?

Európa nezažila, na vlastnej koži, vojnu už od roku 1945. S výnimkou vojny v Juhoslávii, ktorú sme sledovali len v televízii. Je to neobvyklý stav, predsa len každá generácia, po dlhé  stáročia, zažívala na vlastnej koži strasti vojny.

Lenže vojny majú na ľudskú spoločnosť aj pozitívny vplyv:

– regulácia obyvateľstva. Zredukoval sa počet obyvateľov, hlavne tých „neužitočných“, nezamestnaných, invalidov, sociálne odkázaných. Všetkých, ktorí boli schopní nosiť zbraň, obliekli do uniforiem a poslali na bojisko, ostatní zostali bez lekárskej starostlivosti, lekári sa predsa venovali vojakom na fronte. To sa týkalo aj žien. Klesol počet žien, ktoré rodili deti a tak sa mohli zapojiť do práce vo fabrikách, alebo ako zdravotnícky personál v starostlivosti o vojakov.

-politická jednota. Štáty potrebovali politickú jednotu, buď sa zjednotili dobrovoľne, alebo násilne.

-investície do priemyslu. Investície smerovali do výrobných prostriedkov.

Výsledkom týchto opatrení aj bol nebývalý hospodársky rast. Najväčší rast dosiahli krajiny aj po vojne. Víťazi aj porazení, bez rozdielu. Bolo to zrejme dané tým, že sa tieto opatrenia týkali všetkých. Výsledkom bola, po I.svetovej vojne, druhá priemyselná revolúcia a po II. svetovej vojne, tretia priemyselná revolúcia.

Ako to s týmito opatreniami vyzerá dnes?

-regulácia obyvateľstva. Dosahuje sa antikoncepciou, to je však iba u zodpovedných.

-politická jednota. Pestrosť politického spektra je taká rozsiahla, že jednotlivé štáty majú problém vytvoriť funkčné vlády. Drobenie pokračuje aj na európskej úrovni, odchádza VB, prezident Macron navrhuje viac rýchlostnú Európu, atď.

-investície do priemyslu. Investície smerujú do spotrebného priemyslu a najväčšiu starosť nám spôsobuje či výrobky obsahujú tzv. kazítka.

Za tohto stavu očakávať príchod štvrtej priemyselnej revolúcie je však iba zbožné želanie. Európa sa motá v kruhu a iba čaká čo urobia iní.

Čo svetu priniesol mier?

06.06.2018

Svet už od II. svetovej vojny žije bez veľkej vojny. Mier taký dlhý čas je predsa len neobvyklý, história nepamätá taký dlhý čas bez vojen, je predsa písaná vojnami. Čo tento mier priniesol viac »

Rusko – ideálne miesto pre hrob.

09.04.2018

Túto túžbu majú ľudia, národy, štáty od nepamäti. Asi to majú uložené v génoch. Svoje hroby tu našli Mongoli, Tatári, Švédi, Poliaci, Turci, Francúzi, Nemci a ich spojenci. No oni tam viac »

Ako zvýšiť atraktivitu ZOH.

08.03.2018

Na 1. ZOH v Chamonix v roku 1924 športovci súťažili iba v 16 športových kategóriách. Na 23. ZOH v Pchjončchangu v roku 2018 to bolo už 102 športových kategórií. Dôvodom rozširovania programu viac »

kerč, krym, spomienka, rusko, ukrajina, streľba, škola, pomník, pamätník

Po útoku na strednej škole v Kerči zostáva v nemocniciach 46 ľudí

22.10.2018 16:35

Zo 46 hospitalizovaných je 28 detí.

12-chleba 4x

Pekári žiadajú 15-percentné zdraženie, inak rožky nebudú

22.10.2018 16:11

Pekári požadujú 15-percentný nárast cien, inak varujú, že pečivo neupečú. Zdraženie by odvetviu pokrylo zvýšené náklady na mzdy, drahšiu múku a energie.

Marian Kočner

Kočner dal údajne pred vraždou sledovať Kuciaka

22.10.2018 16:04, aktualizované: 16:19

Kontroverzný podnikateľ platil Petrovi Tóthovi aj za sledovanie štyroch ďalších novinárov.

Taliansko Irán sankcie Conte TK

Nie sme hordou horúcich hláv, chlácholí EÚ taliansky premiér

22.10.2018 16:01

Taliansky premiér Giuseppe Conte sa snažil nasadiť zmierlivejší tón a upokojiť spor medzi jeho vládou a Bruselom. Takisto sa jednoznačne prihlásil k spoločnej mene.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 19745x
Priemerná čítanosť článkov: 1410x

Autor blogu

Kategórie