Založ si blog

Ako zanikne európska civilizácia?

Civilizácie, ktoré sa na Zemi vystriedali doteraz vystriedali, mali spoločný znak, zo svojho stredu odstraňovali ľudí, ktorí im nevyhovovali. Robili z nich otrokov, alebo ich priamo vraždili. Preto sú posiate mŕtvolami, čo však my považujeme za ich úspech a mieru hrdinskosti.

Pozoruhodné úspechy dosiahla európska civilizácia, nezvládla však II. svetovú vojnu a odvtedy hrá už len druhé husle a dostáva sa úplnej závislosti od veľkého brata – USA. Nemá suroviny, trhy si ničí sankciami proti Rusku a nemá armádu, ktorá by bola schopná hrať dôstojnú úlohu v hre:  suroviny, pracovné sily, trhy. Spoliehať sa cudziu vojenskú silu je cesta bez perspektívy. Usilovne živí hrozbu Ruska z invázie do Európy, čo nemá logiku, veď čo by tam získalo?

Zachrániť ju môže iba niekto zvonku, vlastných síl na záchranu nemá. Musel by však mať na záchranu rozumný dôvod. Do úvahy prichádzajú, zatiaľ, traja USA, Rusko, Čína. USA v duchu hesla „America first“ si chce riešiť,v prvom rade, svoje problémy. Zatiaľ hľadá odberateľov iba na svoju vojenskú techniku, tej je však všade dosť. Čína chce pre svoje výrobky nájsť odberateľov v Európe, musí však najprv vybudovať novú hodvábnu cestu a zabezpečiť jej priechodnosť. Rusko je spokojné so svojou sebestačnosťou a nedotknuteľnosťou svojich hraníc. Túto istotu čerpá zo stáročných skúseností s agresiou všetkých relevantných štátov.

Európska civilizácia, ktorá je kresťanská, má aj ďalší problém. Kresťanstvo si pošramotilo povesť podporou fašistických štátov. A tak takmer všetky európske štáty, po II. svetovej vojne, majú vo svojich ústavách, okrem iného, aj prehlásenie, že nechcú mať s kresťanstvom nič spoločné. Európa tak stratila ideológiu, ktorá ju takmer dva tisíc rokov spájala a mala rozhodujúci vplyv na vytvorenie európskej civilizácie. Cirkev sa snaží obnoviť reputáciu viery voľbou netalianskych pápežov a zmenšovaním úlohy Ježiša Krista, čím približuje kresťanstvo k judaizmu a islamu.

Ďalším problémom je neriešiteľný kruh nekonečnej materiálnej spotreby, ktorý už narazil na hranice životného prostredia, morálky, etiky a psychiky človeka. Už rieši také problémy ako je tvar uhoriek či výkon vysávačov, životne dôležité problémy už nie sú v jej moci. V tomto bludnom kruhu sa ocitli aj potraviny, ich životnosť sa zvyšuje technologickým spracovaním, napríklad vajce sa uvarí, ošúpe, pokrája, usuší atď. a tak môže vajce z  Holandska cestovať po Európe už pol roka a stále je čerstvé, naviac ešte otrávené Fipronilom.

Sú to smutné zistenia, predsa len Európa je môj domov.

Čo svetu priniesol mier?

06.06.2018

Svet už od II. svetovej vojny žije bez veľkej vojny. Mier taký dlhý čas je predsa len neobvyklý, história nepamätá taký dlhý čas bez vojen, je predsa písaná vojnami. Čo tento mier priniesol viac »

Rusko – ideálne miesto pre hrob.

09.04.2018

Túto túžbu majú ľudia, národy, štáty od nepamäti. Asi to majú uložené v génoch. Svoje hroby tu našli Mongoli, Tatári, Švédi, Poliaci, Turci, Francúzi, Nemci a ich spojenci. No oni tam viac »

Ako zvýšiť atraktivitu ZOH.

08.03.2018

Na 1. ZOH v Chamonix v roku 1924 športovci súťažili iba v 16 športových kategóriách. Na 23. ZOH v Pchjončchangu v roku 2018 to bolo už 102 športových kategórií. Dôvodom rozširovania programu viac »

Lajos Grendel

Zomrel významný spisovateľ Lajos Grendel, otec poslanca NR SR

18.12.2018 23:35

Počas života získal viacero ocenení za literárnu tvorbu.

Bambi

Trest pre notorického pytliaka - musí opakovane sledovať 'najdojímavejší film histórie'

18.12.2018 22:57

Sudca v americkom Missouri odsúdil pytliaka aj k ročnému pobytu za mrežami.

Marco Bucci

Zrútený Morandiho most nahradí projekt janovského architekta za 200 mil. eur

18.12.2018 21:47

Projekt Renza Piana (81) budú realizovať tri talianske spoločnosti.

Charles Michel

Belgický premiér Michel pre Marrakéš rezignoval

18.12.2018 20:46

Ešte večer ju odovzdá do rúk kráľa Filipa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 20362x
Priemerná čítanosť článkov: 1454x

Autor blogu

Kategórie