Založ si blog

Ako zanikne európska civilizácia?

Civilizácie, ktoré sa na Zemi vystriedali doteraz vystriedali, mali spoločný znak, zo svojho stredu odstraňovali ľudí, ktorí im nevyhovovali. Robili z nich otrokov, alebo ich priamo vraždili. Preto sú posiate mŕtvolami, čo však my považujeme za ich úspech a mieru hrdinskosti.

Pozoruhodné úspechy dosiahla európska civilizácia, nezvládla však II. svetovú vojnu a odvtedy hrá už len druhé husle a dostáva sa úplnej závislosti od veľkého brata – USA. Nemá suroviny, trhy si ničí sankciami proti Rusku a nemá armádu, ktorá by bola schopná hrať dôstojnú úlohu v hre:  suroviny, pracovné sily, trhy. Spoliehať sa cudziu vojenskú silu je cesta bez perspektívy. Usilovne živí hrozbu Ruska z invázie do Európy, čo nemá logiku, veď čo by tam získalo?

Zachrániť ju môže iba niekto zvonku, vlastných síl na záchranu nemá. Musel by však mať na záchranu rozumný dôvod. Do úvahy prichádzajú, zatiaľ, traja USA, Rusko, Čína. USA v duchu hesla „America first“ si chce riešiť,v prvom rade, svoje problémy. Zatiaľ hľadá odberateľov iba na svoju vojenskú techniku, tej je však všade dosť. Čína chce pre svoje výrobky nájsť odberateľov v Európe, musí však najprv vybudovať novú hodvábnu cestu a zabezpečiť jej priechodnosť. Rusko je spokojné so svojou sebestačnosťou a nedotknuteľnosťou svojich hraníc. Túto istotu čerpá zo stáročných skúseností s agresiou všetkých relevantných štátov.

Európska civilizácia, ktorá je kresťanská, má aj ďalší problém. Kresťanstvo si pošramotilo povesť podporou fašistických štátov. A tak takmer všetky európske štáty, po II. svetovej vojne, majú vo svojich ústavách, okrem iného, aj prehlásenie, že nechcú mať s kresťanstvom nič spoločné. Európa tak stratila ideológiu, ktorá ju takmer dva tisíc rokov spájala a mala rozhodujúci vplyv na vytvorenie európskej civilizácie. Cirkev sa snaží obnoviť reputáciu viery voľbou netalianskych pápežov a zmenšovaním úlohy Ježiša Krista, čím približuje kresťanstvo k judaizmu a islamu.

Ďalším problémom je neriešiteľný kruh nekonečnej materiálnej spotreby, ktorý už narazil na hranice životného prostredia, morálky, etiky a psychiky človeka. Už rieši také problémy ako je tvar uhoriek či výkon vysávačov, životne dôležité problémy už nie sú v jej moci. V tomto bludnom kruhu sa ocitli aj potraviny, ich životnosť sa zvyšuje technologickým spracovaním, napríklad vajce sa uvarí, ošúpe, pokrája, usuší atď. a tak môže vajce z  Holandska cestovať po Európe už pol roka a stále je čerstvé, naviac ešte otrávené Fipronilom.

Sú to smutné zistenia, predsa len Európa je môj domov.

Ako zvýšiť atraktivitu ZOH.

08.03.2018

Na 1. ZOH v Chamonix v roku 1924 športovci súťažili iba v 16 športových kategóriách. Na 23. ZOH v Pchjončchangu v roku 2018 to bolo už 102 športových kategórií. Dôvodom rozširovania programu viac »

Svet sa nemení.

16.02.2018

Stále v ňom rozhodujú peniaze. V poslednom období sme svedkami relativizovania, či rovno používania dvojakého metra na analogické udalosti. Vstup vojsk Varšavskej zmluvy sa pripomína pravidelne, viac »

Dajme pokoj Rómom.

08.02.2018

Rómovia sú v Európe už viac než tisíc rokov. Keďže sú iní ako my, vždy vzbudzovali pozornosť. Za tento dlhý čas sú dominantné dve snahy, zaradiť ich do majoritnej spoločnosti, alebo ich viac »

Earns Facebook

Facebook čelí škandálu s ochranou údajov ľudí

20.03.2018 12:00

Britská firma Cambridge Analytica mala využívať informácie z vyše 50 miliónov účtov amerických užívateľov Facebooku aj na podporu kampane Donalda Trumpa. Zasiahnuť mala aj do volieb v Česku.

SR Prezident Kiska Vláda

Kiska nevymenuje vládu, ktorú mu navrhol Pellegrini

20.03.2018 11:41, aktualizované: 11:56

Prezident ďalej uviedol, že Peter Pellegrini má čas vytvoriť návrh novej zostavy do piatku.

Parlament, Národná rada, NRSR

Návrh na predčasné voľby je v parlamente, konať sa majú 8. septembra

20.03.2018 11:16

Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodinapredložili do parlamentu ústavný zákon o skrátení aktuálneho volebného obdobia.

Sylvi Listhaug

Šéfka nórskej spravodlivosti sa vzdala svojho úradu pre príspevok na Facebooku

20.03.2018 11:15

Nórska ministerka spravodlivosti Sylvi Listhaug v utorok rezignovala na svoju funkciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 15036x
Priemerná čítanosť článkov: 1253x

Autor blogu

Kategórie