Tričko nápisom „No job, no many, no problems“ a slovenským prekladom na chrbte „žiadna práca, žiadne peniaze, žiadne problémy“ som nosil s obľubou, samozrejme len vo svojom voľnom čase. Bol to môj súkromný a zbytočný pohľad na svet plný povinností a starostí.
A predsa žijú medzi nami ľudia, ktorí sa riadia týmto heslom. Platia zato nižším životným štandardom, ale zrejme im to stojí zato. Majú vládneho splnomocnenca pre riešenie svojich problémov, majú ombudsmanku, aby im nikto neubližoval, ani verbálne, netrpia nedostatkom, podľa svojich štandardov, veď časť dávok v hmotnej núdzi odnesú hneď v prvý deň do krčiem, herní a stávkových kancelárií, majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť, sociálnu starostlivosť, skrátka je to pre nich „krajina neobmedzených možností“.
Majoritné obyvateľstvo sa snaží o asimiláciu Rómov podľa svojich predstáv, Rómovia majú ale svoje predstavy.
Predchádzajúci vládny splnomocnenec chcel aby sa problémy s rómskou komunitou riešili s účasťou Rómov. Navrhol napríklad, aby si Rómovia sami postavili vlastné domy, on zabezpečí materiál na stavbu a obec pozemok a stavebný dozor. Obce, ktoré sa zapojili do programu, zistili že Rómovia nemajú záujem o prácu, materiál treba strážiť, inžinierske siete nie sú pre celú osadu ale len pre jeden dom a dokonca treba za energie platiť, atď. Obce hľadali spôsob, ako z toho vycúvať. Nakoniec sa našiel podnikateľ, ktorý bol ochotný stavbu zrealizovať, ale bez Rómov a mimo osady.
Podobný problém riešila aj starostka nemenovanej obce s veľkou rómskou osadou. Splnomocnenec navrhol vybudovať do rómskej osady v obci vodovod. Dal vypracovať projekt, zabezpečil peniaze na realizáciu, už bolo treba iba stavebné povolenie obce. Starostka ho odmietla vydať, kým nebude jasné, kto bude za vodu platiť. Zrejme na ňu bol vyvíjaný nátlak a tak sa obrátila na médiá s otázkou, „prečo majú byť potrestaní obyvatelia obce, ktorí si za vodu riadne platia, aby platili aj za vodu odoberanú rómskou osadou“?
Nový splnomocnenec si už nedáva také nereálne požiadavky, aby Rómovia pracovali na svojich domoch, alebo platili za odobratú vodu. Oni si predstavujú spolužitie ináč.
Celá debata | RSS tejto debaty